Je li taložna reakcija redoks reakcija?

Ime i prezime: roko razmilić jadranka.razmilic@gmail.com

U redukcijsko-oksidacijskim reakcijama može, ali ne mora nastajati talog. Taložne reakcije mogu, ali ne moraju biti redukcijsko oksidacijske.

Pomiješamo li otopine cinkovog sulfata i barijevog sulfida, nastat će talog cinkovog sulfida i barijevog sulfata, poznat i kao litopon. Ta reakcija jest taložna, ali nije redukcijsko-oksidacijska:

ZnSO4(aq) + BaS(aq) → ZnS(s) + BaSO4(s)

U Fehlingovoj probi, ako je pozitivna, nastaje talog bakrovog(I) oksida. Ta je reakcija i taložna i redukcijsko-oksidacijska:

2 [Cu(C4H2O6)2]6−(aq) + RCHO(aq) + 5 H2O(l) → Cu2O(s) + 4 C4H4O62−(aq) + RCO2(aq) + 3 OH(aq)

Reakcija u alkotestu, između etanola i bikromata u kiselom, spada u redukcijsko-oksidacijske reakcije, ali ne i u taložne jer ne nastaju nikakvi talozi:

K2Cr2O7(aq) + 3 C2H5OH(aq) + 4 H2SO4(aq) → Cr2(SO4)3(aq) + 3 CH3CHO(aq) + 7 H2O(l) + K2SO4(aq)