Pozdrav! Imala sam zadatak napraviti pokus dobivanje i svojstva etina. Trebala bi jednadžbu reakcije etina s jodnom vodom i s lužnatom otopinom kalijeva permanganata. Hvala.

Ime i prezime: Dunja Mamula dunjaamamula@gmail,com

Etin i jod trebali bi dati prvo 1,2-dijodeten, a potom 1,1,2,2-tetrajodetan. Jednadžbe tih reakcija analogne su onima gdje se umjesto joda adira klor.

Etin i kalijev permanganat malo su smušenija priča. Ovdje, ovdje i ovdje vidi se da spekuliranje može dati puno različitih produkata reakcije, od 2-hidroksietanala pa do ugljikovog dioksida. Ograničimo li se na lužnate otopine i konkretne izvore, i dalje nije sigurno hoćemo li dobiti oksalnu kiselinu, mravlju kiselinu ili mravlju kiselinu i ugljikov dioksid. Čini mi se da će konkretan pH i temperatura igrati nezanemarivu ulogu, kao i koncentracija permanganata. Ako je baš nužno napisati nekakvu jednadžbu, predložio bih npr. ovu:

3 C2H2(g) + 8 KMnO4(aq) + KOH(aq) → 3 HCOOK(aq) + 3 K2CO3(aq) + 8 MnO2(s) + 2 H2O(l)