1. Pitanje Koliko bi molova vodene pare nastalo sagorijevanjem 1 mola butana? 2.Pitanje Koliko bi se molova Co2 i molova H2O dobilo sagorijevanjem 1kg metana? 3.Izračunaj elementarni procesni sastav natrij hidrogen karbonata Ar(H)=23 Ar(H)=1 Ar(O)=16 Ar(C)=12 4.Izračunaj masu 4 mola vode i odredi koliko ima olekula vode Ar(H)=1 ar(O)=16 Na=6*10 na 23-u 5.Koju masu u kilogramima ima 1,8 na 25 molekula SO3 Ar(S)=32 Ar(O)=16 Na=6*10 na 23-u 6.Koliko molekula Hcl ima u 729 g HCl Ar(H) =1 Ar(Cl)=35,45 Na=6*10 na 23-u

Ime i prezime: Dzebo Samra samradzebo@gmail.com

1. Prvo treba napisati jednadžbu gorenja butana:

2 C4H10 + 13 O2 → 8 CO2 + 10 H2O

Nakon toga treba se prisjetiti da je brojčani odnos količina sudionika neke reakcije jednak njihovom množinskom omjeru:

n(C4H10) : n(H2O) = 2 : 10

2. Ovdje treba opet napisati jednadžbu gorenja, zatim iz mase metana izračunati njegovu množinu, a iz njegove množine množinu vode.

3. Pretpostavljam da misliš na procentni tj. postotni, a ne procesni sastav. Maseni udio elementa u spoju računa se tako da se ukupna relativna atomska masa svih atoma tog elementa u formulskoj jedinki spoja podijeli s relativnom molekulskom masom tog spoja. Matematički izvod možeš naći ovdje.

4. Masa uzorka nekog spoja može se dobiti množenjem množine i molarne mase:

m(H2O) = n(H2O)·M(H2O)

Broj čestica dobije se množenjem množine s Avogadrovom konstantom:

N(H2O) = n(H2O)·L

5. Ako imamo zadan broj molekula, da bismo dobili njihovu ukupnu masu, podijelit ćemo broj s Avogadrovom konstantom, a rezultat pomnožiti s molarnom masom:

m(SO3) = n(SO3M(SO3)

= N(SO3M(SO3)/L

6. Ovdje se primjenjuje ista formula kao i u prethodnom zadatku, samo izokrenuta:

N(HCl) = n(HCl)·L

= m(HCl)·L/M(HCl)