Na koji način se može ozračiti osoba u bliskim kontaktu sa pacijentom kojem je rađena scintigrafija kostiju? Da li je to preko kože, izlučevina i sl.?

Ime i prezime: Zorana Klišmanić zklismanic@hotmail.com

Iz ljudi koji su bili na scintigrafiji kostiju kroz dan nakon pregleda izlaze manje količine γ-zraka, koje nastaju prelaskom izotopa 99mTc u njegov nuklearni izomer 99Tc. Vrijeme polureakcije za 99mTc iznosi šest sati, tako da se već nakon jednog dana zračenje smanji za 93,7 %. Izotop 99Tc ima vrijeme poluraspada od 211 tisuća godina, tako da mu je zračenje zanemarivo.
Kako su i u samom početku količine γ-zraka vrlo male, može se reći da je rizik od ozračivanja minimalan. Ipak, preporuča se da djeca i trudnice ne ulaze u bliski kontakt s ljudima koji su taj dan bili na scintigrafiji kostiju. Kako γ-zrake prilično prodorno idu ravnomjerno u svim smjerovima, ne postoji neki poseban način ozračivanja i jedini relevantan parametar je fizička udaljenost. Intenzitet primljenog zračenja, naime, opada s kvadratom udaljenosti.