Bok!Možete li mi poslati nešto o klima uređajima!Molima vas,što prije!Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Matija Galović zeljko.galovic@kr.htnet.hr

Bog matija!

Klima uređaji spadaju u skupinu toplinskih strojeva koji se zovu toplinske pumpe. Cilj svake toplinske pumpe (koja imalo drži do sebe) je prijenos toplinske energije s hladnijeg mjesta na toplije. Taj proces nije spontan i najčešće se obavlja uz vršenje mehaničkog rada (kompresori) nad plinom.
Naime svaka kapljevina (tekućina) prilikom isparavanja "troši" toplinu tj. preuzima toplinu iz okoline i pri tom je hladi. Prilikom kondenzacije ili ukapljivanja plin ili para oslobađaju toplinu i okolinu griju. Ukapljivanje i isparavanje ne moraju biti uzrokovani dovođenjem ili odvođenjem topline već se mogu odvijati povećanjem i smanjenjem tlaka. Naravno tada će primanje ili preuzimanje topline biti posljedica prisilne promjene tlaka.
Toplinske pumpe imaju dva glavna segmenta:kondenzator i isparivač. Primjenom tlaka što ga razvija kompresor plin se prisilno ukapljuje u kondenzatoru. Zbog ukapljivanja grije se i odmah predaje toplinu okolini preko hladila s kojima je kondenzator spojen. Kondenzator možeš naći na stražnjoj strani hladnjaka. Ako hladnjak radi, opipaj ga. Bit će topliji od okoline.
Komprimirana i ohlađena kapljevina zatim ide u isparivač gdje naglo tlak pada. Budući da je ovdje tlak nizak, kapljevina isparava i hladi okolinu (npr unutrašnjost hladnjaka ili prostorije).
Za ovaj proces je bitno odabrati plinove koji prilikom ukapljivanja i isparavanja predaju odnosno uzimaju što veće količine topline, kako bi proces prijenosa topline bio što učinkovitiji. Takvi su plinovi npr. freoni, amonijak, i sl.
Mora se voditi računa i o tome da je plin moguće ukapljiti uz primjenu relativno niskih tlakova (kućni hladnjaci imaju kompresor od 8 Bar-a max.) i pri temperaturi okoline.
Inače klima uređaji imaju isparivač u prostoriji a kondenzator izvan prostorije.

Lijep pozdrav i javi se ponekad, onako, bez veze.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com