Pozdrav,zanima me kako naci oksidacijski broj Mn2P2O7,LP

Ime i prezime: Leonard Stimec krstimec@unin.hr

Zgodno pitanje, toliko zgodno da bi se moglo prozvati i nezgodnim. Odgovor, naime, ovisi o tomu što (autor pitanja očekuje da) znamo.

Ako smo u stanju odmah prepoznati grupu P2O7 kao pirofosfatni anion, onda je posao razmjerno lak. Fosfor u fosfatima, a onda i pirofosfatima, ima oksidacijski broj V, a kisik će običajno imati oksidacijski broj ‒II. To znači da pirofosfatni anion ima naboj ‒4, iz čega pak slijedi da je ukupan naboj manganovih kationa +4. Opciju da se mangan nalazi u dva različita oksidacijska stanja (I i III) možemo odbaciti kao nesuvislu, tako da nam ostaje oksidacijski broj II. Dakle, radi se o manganovom(II) pirofosfatu.

Ako ne znamo da se radi o pirofosfatu ili moramo doći do oksidacijskog broja mimo tog saznanja, onda nam je posao nešto kompliciraniji. Za početak se treba zapitati kakve su šanse da se radi o nekom peroksidu ili čak superoksidu. Prije nego što počnemo crtati moguće strukturne formule za mangano-fosfo-perokside, na to pitanje treba dati deklarativan niječan odgovor i stati na tomu da imamo kisik u oksidacijskom stanju ‒2. Ono što znamo je da zbroj oksidacijskih brojeva svih atoma u formulskoj jedinki nekog spoja mora biti nula. To znači da zbroj oksidacijskih brojeva dvaju manganovih i dvaju fosforovih atoma mora biti 14, odnosno da zbroj oksidacijskih brojeva mangana i fosfora mora biti 7. Dalje možemo pogađati i razmatrati koji parovi oksidacijskih brojeva imaju najviše smisla. Ako nam je baš jako dosadno, možemo i pokušati ubaciti poneki peroksidni anion (svaki dodani će smanjiti zbroj oksidacijskih brojeva mangana i fosfora za jedan) pa gledati može li se tako doći do kakvog spoja koji bi imao smisla.