Dobar dan Dobila sam za odraditi pokus vezan za ispitivanje kemijskih sastava kostiju. Trebala sam par dana ostaviti 2 kosti u staklenim posudama, tako što je jedna bila uronjena u obični ocat, a druga u klorovodičnu kiselinu. Zadatak mi je da napišem jednadžbe koje opisuju koje su tvari iz kosti reagirale s kieslinom

Ime i prezime: Valentina Milešić valentina.milesic2525@gmail.com

Za slučaj da nisi stigla vidjeti, jedna jednadžba cijelo je vrijeme bila ovdje. Druga jednadžba trebala bi biti malo drugačija jer je octena kiselina slabija od prvog stupnja disocijacije fosforne kiseline, ali jača od druga dva. Zbog toga se može očekivati da će nastati smjesa dihidrogenfosfata i acetata, što bi se moglo prikazati jednadžbom:

2 Ca5(PO4)3(OH) + 14 CH3COOH → 3 Ca(H2PO4)2 + 7 (CH3COO)2Ca + 2 H2O

S tom jednadžbom, kao i onom sa solnom kiselinom, treba imati na umu da ona donekle opisuje stanje u otopini, dok bi kristalizirati moglo štošta.