Koliko je grama magnezijeva sulfata (MgSO4 ) potrebno za pripravu 75 mL otopine množinske koncentracije 0,445 mol/dm3? E sad,mene zanima treba li pretvarati V(otopine) iz ml u dcl ako je C(otopine) u mol/dm3?Pitam zato što mi je ispalo 4 kg MGSO4 u sto sam uvjeren da nije točno. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Daniel Omar Ilić dancokumpir@gmail.com

Dobro si naslutio, treba preračunati, ali ne u decilitre, nego u litre, budući da je decimetar kubični jednak litri. Kad to preračunaš, ispast će ti znatno suvislijih 4,0 grama.

Razlog za neobičan rezultat može se vidjeti ako se pogleda što se događa s jedinicama u formuli:

m(MgSO4) = c(MgSO4V·M(MgSO4)

Jedinice na desnoj strani izgledat će ovako:

mol/dm3 · mL · g/mol

= g · mL/dm3

Kako je decimetar kubni jednak litri koja ima tisuću mililitara, konačan ishod bit će:

g / 1000 = mg

Dakle, množenjem zadanih brojki, bez preračunavanja, dobit ćemo iznos mase u miligramima, odnosno tisuću puta veći iznos nego što bi bio u gramima.