Poštovanje! Ispričavam se zbog nepotpno ispunjenog formulara,no ja sam završila svoje srednjoškolsko obrazovanje i trenutno sam na studiju.Vaše stranice su vrlo korisne i nadasve pohvalne.Molila bih ako mi možete pomoći oko nekih dvojbi i pitanja jer spremam ispit iz anorganske kemije.1.)Zašto je veza u kationu O2+ kraća nego kod ostalih kisik-kisik veza?2.)Kako da odredim da li je neki kation iz kompleksa visokospinski ili niskospinski i nacrtam cijepanje d-orbitale ako neznam jakost polja koje cijepa te orbitale?3.)Da li je sličnost kemijskih i fizikalnih svojstava Zr i Hf uzrokovana samo zbog kontrakcije lantanoida te njihovim gotovo identičnim radiusima?Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Sanja Uremović sanja_uremovic@net.hr

Sanja, najjednostavnije rečeno u O2+ molekuli (ili ion ako ti je draže) dolazi do povećanja elektronske gustoće između jezgara, a samim time i skraćenja veze. S obzirom da jedinka već nosi poziitivan naboj potrebno je pojačano električno privlačenje da održi obje jezgre na okupu.
Je li kompleks visokospinski ili niskospinski za to bi bilo dobro znati je li dijamagnetičan ili paramagnetičan i ako je paramagnetičan koliko mu je paramagnetski susceptibilitet. Ako već nemaš takav podatak onda se možeš poslužiti, u grubo, spektrokemijskim nizom liganada - što ligand jače cijepa polje to je veća vjerojatnost da će kompleks biti visokoga spina.
Što se tiče cirkonija i hafnija to je ponajveći razlog sličnosti njihovih fizičkih i kemijskih svojstava.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr