Poštovani, imam problem sa jednim zadatkom vezanim uz gradivo plinova. Zadatak glasi ovako: Pri zagrijavanju jednog srebrova spoja stvara se metalno srebro i razvija se neki nepoznati plin. Pri eksploziji smjese, koja se sastojala od 1 volumnog dijela nepoznatog plina i 2 volumna dijela kisika, nastaju 2 volumna dijela ugljikova dioksida i 1 volumni dio dušika. Nađite formulu tog spoja. Nije mi jasno kako pristupiti ovakvom tipu zadatka te nadam se da mi možete pomoći oko toga. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Ivan Sloković ivan.slokovic5@gmail.com

Prvo treba krenuti od druge reakcije jer se nju lako može zapisati. Naime, spomenuti volumni dijelovi jednaki su brojčanim omjerima u jednadžbi reakcije:

X + 2 O2 → 2 CO2 + N2

X predstavlja nepoznati spoj i naš je cilj doznati njegovu formulu. Za to trebamo samo pronaći sve atome među produktima, kojih nema među reaktantima. Dakle, s lijeve strane imamo četiri kisikova atoma, a s desne dva ugljikova, četiri kisikova i dva dušikova atoma. To znači da će molekula nepoznatog plina imati dva ugljikova i dva dušikova atoma: C2N2. Taj je spoj poznat pod imenom cijanogen.

I sad možemo na srebrov spoj. S jedne strane, znamo da se srebro najvjerojatnije reduciralo u reakciji, budući da su spojevi srebra, u kojima bi ono imalo negativan oksidacijski broj, prava egzotika. S druge strane, poznato je da se cijanogen može dobiti oksidacijom cijanidnih aniona. Spajanjem tih dvaju podataka dolazimo konačno i do identiteta srebrovog spoja. Radi se o srebrovom cijanidu, a jednadžba reakcije glasi:

2 AgCN → 2 Ag + C2N2