KEMIJA: 1.Okrugle šipke aluminija i bakra, promjera 10mm i mase 1kg duge su: l(Al)=4,70m, l(Cu)=1,43m. Kolika je gustoća tih metala? 2. Objasnite zašto se pri skrućivanju jednog mola tekućine oslobodi manje topline nego pri kondenzaciji iste množine pare. 3. Zašto entalpija isparavanja ovisi o jakosti međumolekulskih sila? 4. Tijekom hladnih zimskih mjeseci snijeg često nestane a da se nije rastalio. Kako je to moguće? Kako se zove taj proces? 5. Molarna entalpija isparavanja metanola je 37,5 kj/mol. Kolika je energija potrebna da ispari 1kg metanola? 6. Izračunajte toplinu potrebnu da ispari 250g vode pri temperaturi vrenja. 7. Može li sustav koji se sastoji od dvije komponente imati jednu fazu? 8. Koji je proces suprotan a) taljenju, b) hlapljenju?

Ime i prezime: Sara Antolović sara.antolovic6@gmail.com

1. ρ = m/V

= m/(r2·π·l)

= m/((d/2)2·π·l)

2. Pogledaj ovdje.

3. Pogledaj odgovor na prethodno pitanje.

4. Krenut ćemo od toga da snijeg zapravo nije nestao, nego se prometnuo u nešto drugo. Kako smo talinu otpisali, preostaje nam ono agregacijsko stanje koje nije ni kruto ni tekuće. Kako se zove prijelaz iz krutog u to treće agregacijsko stanje, možeš vidjeti npr. ovdje, a možda će te zanimati i ovaj odgovor.

5. Q = ΔHvap(X)·n(X)

= ΔHvap(X)·m(X)/M(X)

Usput, entalpija isparavanja metanola ne iznosi 37,5 kJ/mol, nego 35,2 kJ/mol.

6. Potrebna je ista formula kao i gore, uz podatak da entalpija isparavanja vode iznosi 40,66 kJ/mol.

7. Ne da u jednoj fazi mogu dvije komponente, nego ih može biti i tisuću. Bitno je samo da su sve komponente međusobno mješljive, ili da se otapaju u zajedničkom otapalu.
Inače, o ograničenjima o broju komponenti i faza govori Gibbsovo fazno pravilo.

8. Taljenju je suprotno skrućivanje, a hlapljenju kondenzacija.