Pozdrav! Molila bih Vas za pomoć pri rješavanju sljedeća dva zadatka...1) Koji se od navedenih metala otapa u klorovodičnoj kiselini: Barij, natrij, magnezij, aluminij ili svi od navedenih? Ako sam dobro shvatila ovo gradivo, klorovodična kiselina je neoksidirajuća kiselina, što znači da će se u njoj dobro otapati metali negativnijeg redukcijskog potencijala. Kako svi od gore navedenih metala imaju negativan red. pot. (dovoljan da reduciraju proton u vodik), nije mi jasno zašto rješenje u knjizi nije svi od navedenih već samo magnezij? 2) Koja će se tvar prva reducirati u navedenoj smjesi rastaljenih soli tijekom elektrolize: Na^+, Cl^-, F^-, Ca^2+, Br^-? Ako je sklonost metala redukciji veća što je njegov redukcijski potencijal pozitivniji, zašto je točan odgovor Ca^2+ (prema rješenjima u knjizi), a potencijal kalcija je od svih ovih metala najnegativniji (-2,87)? Hvala puno unaprijed!

Ime i prezime: Maria Koprek maria.koprek@skole.hr

Oba rješenja iz knjige su pogrešna. U klorovodičnoj kiselini će se otapati svi metali s negativnim redukcijskim potencijalima, osim onih čiji su kloridi slabo ili nikako topljivi u vodi (tada se reakcija odvija vrlo sporo, što je slučaj s npr. olovom). Elektrolizira li se pak taljevina kalcijevih i natrijevih soli, pri čemu se napon postupno podiže od nule naviše, prvo bi se trebao reducirati upravo natrij. Prisutni anioni vjerojatno kompliciraju situaciju, budući da koordinacija mijenja redukcijski potencijal, ali ako na raspolaganju imamo samo redukcijske potencijale za slobodne ione, onda je odgovor natrij.

Ako tvoj nastavnik kemije već nije svjestan ovih grešaka, svakako mu javi, da se učenici ne zbunjuju nepotrebno. Možda ne bi bilo zgorega i detaljnije pregledati knjigu. O kojem se udžbeniku radi?