Poštovani, molim Vas da mi napišete neke dušikove kiseline i njihove soli. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Matej Vuković mvukovic250505@skole.hr

 


U kemijskim laboratorijima obično ćemo naći samo jednu dušikovu kiselinu - dušičnu (HNO3). Njezine soli zovu se nitrati. Pored dušične kiseline postoji i dušikasta kiselina (HNO2) koja je stabilna samo u razrijeđenim vodenim otopinama, ali može tvoriti stabilne soli - nitrite.
U određenim uvjetima moguće je dobiti i spoj formule HNO, tzv. nitroksil, koji je također slaba kiselina. Taj je spoj vrlo nestabilan i brzo prelazi u dušikov(I) oksid, N2O. Međuprodukt tog raspada je hipodušikasta kiselina, H2N2O2. Ona se može dobiti u čistom stanju, a tvori i dvije serije soli, hiponitrite i hidrogenhiponitrite, budući da ima dva stupnja disocijacije.
Dušik također tvori i peroksokiseline. Jedna od njih je peroksodušikasta kiselina, inače izomer dušične kiseline, a druga peroksodušikasta kiselina. Njihove soli redom se zovu peroksonitriti i peroksonitrati. Nisam siguran jesu li ikad dobivene u čistom stanju.
Poseban slučaj je hidrazojeva kiselina, HN3, čije se soli zovu azidi. I kiselina i soli iznimno su nestabilni i skloni eksplozijama.
Usput, ovom kratkom popisu kiselina dodat ću i jednu bazu - amonijak. On se, naime, također može ponašati kao kiselina. No, za to treba imati dovoljno jaku bazu. U tu svrhu mogu poslužiti npr. alkalijski metali. Tako se reakcijom natrija s tekućim amonijakom može dobiti natrijev amid, sol natrija i amonijaka.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija