Pozdrav, biste li mi, molim Vas rekli kakve su to oksidirajuće tvari. Možete li mi, molim Vas dati par savjeta za natjecanje (trebam li učiti iz Vašeg udžbenika i slično). Hvala Vam unaprijed!

Ime i prezime: Matej Vuković mvukovic250505@skole.hr

Ako se u nekoj kemijskoj reakciji mijenjaju oksidacijski brojevi nekih atoma, onda se ta reakcija zove redukcijsko-oksidacijskom (redoks). Reaktanti koji sadrže atome kojima će se u reakciji smanjiti oksidacijski broj zovu se oksidansi, a reaktanti koji sadrže atome kojima će se u reakciji oksidacijski broj povećati zovu se reducensi. Dakle, oksidans oksidira reducens, a reducens reducira oksidans. Pritom se nečemu u oksidansu smanji oksidacijski broj, dok se nečemu u reducensu oksidacijski broj poveća.

Npr. pri gorenju kisika oksidacijsko stanje kisika prelazi iz nule u minus dva, a vodiku se diže od nule do plus jedan. To znači da je kisik bio oksidans, a vodik reducens.

Na natjecanjima nisam bio petnaestak godina, tako da nisam siguran važi li još uvijek moj ondašnji pristup. On je u velikoj mjeri bio praćenje nastave i redovito pisanje domaćih zadaća. Pored toga, rješavao sam sve zadatke koji bi mi došli pod ruku, osobito one s prijašnjih natjecanja. Za knjige bih se usudio reći da je to bolje, što su starije, te da svakako treba pri ruci imati udžbenike profesora Milana Sikirice, među njima i ovaj.
Zadnji savjet prenosim od onih koji su savjetovali mene: dan prije natjecanja treba se odmoriti.