Organske i anorganske tvari u organizmu

Ime i prezime: petra Lucic petraobradovic91@gmail.com

Sva živa bića od anorganskih tvari sadrže vodu i natrijev klorid, odnosno natrijeve i kloridne ione, zajedno s hrpom drugih. Pored toga, naći će se i kalijevih, kalcijevih i magnezijevih kationa, kao i (hidrogen)karbonatnih te ((di)hidrogen)fosfatnih aniona, kao i raznih drugih. Konkretni sastavi, a kadšto i prisutnost nekih anorganskih tvari, variraju od vrste do vrste. Primjerice, silikati će se naći u algi kremenjašica, a u ostatku živog svijeta baš i ne.

Organskih tvari ima pak toliko da mogu navoditi jedino kategorije. Zajednički svom živom svijetu su proteini, nukleinske kiseline (odnosno nukleinske baze i njihovi derivati), šećeri i lipidi, a uz njih i porfirini i terpenoidi, koji su bitni za rad stanice, ali ih ima manje. Konkretni spojevi u pravilu će biti specifični za pojedine vrste ili rodove.

Objema prethodnim listama zajedničko je to da su vrlo sažete. Anorganskih, a osobito organskih spojeva, u živim bićima ima toliko da ih je vrlo teško nabrajati pojedinačno.