Eten ima koliko sigma veza?

Ime i prezime: Ines Maroković Inesmarokovic@gmail.com

Ako su dva atoma neke molekule međusobno povezana, između njih postoji točno jedna σ-veza. Drugim riječima, broj σ-veza jednak je ukupnom broju veza među atomima molekule. Dakle, sve što trebaš je prebrojati veze i zanemariti to što su neke možda višestruke. Kod višestrukih veza, naime, opet postoji jedna σ-komponenta te jedna ili dvije π-komponente.
Ako ti se kojim slučajem ne da brojati, npr. jer ti je netko umjesto etena zadao kolesterol da mu prebrojiš sve σ-veze, ima još jedan trik. Uopće ne trebaš brojati veze, pa čak ni gledati strukturnu formulu, nego samo pozbrajati sve atome u molekulskoj formuli. Ako je molekula lančasta ili razgranata, ukupan broj σ-veza bit će za jedan manji od ukupnog broja atomâ u molekuli. Ako se radi o molekuli koja ima i prstenova, za svaki prsten dodaj još jednu σ-vezu više.