Poštovani, Obraćam Vam se u vezi nejasnoća koje se odnose na Lewisovu simboliku, odnosno prikazivanja nastajanja određene molekule kovaletnom i ionskom vezom: NASTAJANJE MOLEKULA KOVALENTNOM VEZOM (Lewisova simbolika) Kod prikazivanja nastajanja kovalentne veze Lewisovom simbolikom zanima me da li je pravilno ukoliko se nastajanje molekule vode prikaže na način da je u vezni kut 180 stupnjeva, odnosno da su atomi raspoređeni na sljedeći način: H. + .O. + .H H-O-H H20 (naravno oko atoma kisika idu točkice koje mi tu baš i nije zgodno prikazati). Svjesna sam da je vezni kut u molekuli vode 104,5 zbog odbijanja elektronskih parova, no zanima me da li je velika greška ako se nastajanje molekule vode prikaže na način da je Lewisova strukturna formula molekula vode (ukoliko je u zadatku zadano da se prikaže nastajanje molekule vode Lewisovom simbolikom) bude prikazana s veznim kutom od 180 stupnjeva kako sam napisala gore? U svakom našem udžbeniku kemije (neovisno o vrsti škole, strukovna ili gimnazija) nastajanje molekule vode je prikazano na način da je vezni kut 90 stupnjeva što isto ne odgovara stvarnosti (104. 5 stupnjeva); priložit ću primjer na sljedećoj fotografiji da lakše shvatite o čemu govorim: http://1.bp.blogspot.com/_09K0lSeb8oQ/TNwhfHILZ-I/AAAAAAAAAL4/SrC2D8R5d6w/s1600/voda.bmp Ne znam s kojem se svrhom uvijek prikazuje kod nastajanja takva struktura s pravim kutom? Obično se geometrija molekule (VSEPR teorija) uči nakon nastajanja molekula, tako da vjerujem da se zato zanemaruje strukturna formula s veznim kutom od 104.5, ali onda ni Lewisova strukturna formula od 90 stupnjeva nije ispravna pa bi onda trebao biti točan i prikaz molekule vode u kojoj su veze pod kutem od 180 stupnjeva. NASTAJANJE IONSKE VEZE LEWISOVOM SIMBOLIKOM: Još me zanima nešto kod crtanja Lewisovih točkica ukoliko se radi o prikazivanju nastajanja spoja ionskom vezom- Lewisovom simbolikom: Da li je svejedno kako se rasporede točkice oko atoma budući da ionska veza nije usmjerena u prostoru? Npr. kod nastajanja MgS Lewisovom simbolikom, atom magnezija može se prikazati na više načina, kao npr.: .Mg. ili Mg: ? Imam dojam da su točkice uvijek okrenute prema atomu koji će primiti elektrone pa je svejedno kako su prikazane oko određenog atoma (dakle bez ikakvog posebnog pravila). Griješim li ili…? Zašto se anion kod nastajanja ionske veze uvijek prikazuje u uglatoj zagradi a kation ne, kao npr.: Na+ + [Cl]- ? Hvala unaprijed na nesebičnoj pomoći, utrošenom vremenu i trudu, Lp

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

 


Svrha Lewisove simbolike nije da se prikaže prostorni oblik molekule, nego njezina elektronska struktura (više o temi npr. ovdje i ovdje). Prema tome, kutovi pod kojima ćemo postavljati atome u Lewisove prikaze molekula u principu su proizvoljni i ono čime ćemo se voditi nije nego estetika. Dakle, 180° je jednako dobro kao i 90°. Naravno, ako znamo koji je pravi kut, vjerojatno ćemo se trsiti da molekulu prikažemo upravo pod tim kutem i svi će nam drugi kutevi izazivati slične reakcije kao kad vidimo da je netko napisao npr.: "ćovijek če uvjek vijerno sljediti liniu manijeg otproa".
Teorija VSEPR je nadogradnja na Lewisovu simboliku i ona solidno objašnjava oblike mnogih malih molekula. Ako smo u nju upućeni, vrlo vjerojatno ćemo biti ponukani da uvijek crtamo one prostorne oblike molekula koje predviđa VSEPR. Međutim, tu i tamo dogodit će se da će biti prikladnije crtati netočne oblike. Bitno je da znamo što želimo prikazati. Ako pričamo o elektronskoj strukturi, kutevi neće biti u fokusu. Ako pričamo o stereokemiji ili reakcijskim mehanizmima, netočni oblici molekula su već lagano nedopustivi.

"Prikaz nastajanja kovalentnih ili ionskih veza Lewisovom simbolikom" spada pak među nezdravije pojave u nastavi kemije. Kemijske veze nastaju na različite načine za različite spojeve. Ponekad je to jednostavno, a ponekad baš i ne. Nisam siguran da postoji puno slučajeva koji bi bili istinito prikazani skicom u kojoj po dva elektrona s različitih atoma postaju veznim elektronskim parom, ili gdje elektron s jednog atoma prelazi na drugi. Ono što takve skice stvarno prikazuju u principu je genealogija, tj. to odakle potječu elektroni iz pojedinih veza. Ona nije posve beskorisna, ali štetna je ako se naziva ikako drugačije.

Raspored točkica oko simbola atoma opet je stvar estetike, ali općenito se preferira da idu u parovima te po dvije budu iznad, ispod, prije i poslije simbola. Ti parovi ponekad stvarno postoje, a ponekad baš i ne. Sve ovisi o elektronskoj konfiguraciji.

Uglate zagrade su opet u dobroj mjeri stvar estetike, ali tu treba napomenuti da estetika nije posve izlišna kategorija. Ružno organiziran prikaz bit će teže razumljiv od lijepog. Simetrija olakšava snalaženje, asimetrični detalji u inače asimetričnom prikazu privlače pozornost i tako omogućavaju da se promatrač usredotoči na njih. Primjerâ sigurno ima još, ali o tomu će više reći oni koji se bave dizajnom. U slučaju uglatih zagrada, njihovom uporabom naglašava se da se naboj odnosi na sve unutar te zagrade.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija