Pozdrav. Kako se računaju kvantni brojevi? Npr. ako je glavni kvantni broj n=5, kako izračunati sporedni i magnetni?

Ime i prezime: Lejla Begunić lejla.begunic@live.com

Nisam siguran da bih određivanje kvantnih brojeva nazvao računanjem, premda tu ima malo matematike. Taj posao ukratko izgleda ovako:

Prvo imaš glavni kvantni broj, n, koji kreće od jedan. Ako imamo posla s dosad otkrivenim elementima i osnovnim stanjima, glavni kvantni broj neće biti veći od sedam.

Idući je po redu azimutni kvantni broj, l. On ide od nule do n ‒ 1. Dakle, za n = 1 azimutni kvantni broj može biti samo 0, za n = 2 azimutni kvantni broj može biti 0 ili 1 itd.

Treći kvantni broj je magnetski, m. Njegov raspon ide od ‒l do l. Dakle, za l = 0 magnetski kvantni broj može biti jedino 0, za l = 1 magnetski kvantni broj može biti ‒1, 0 ili 1 itd.

I konačno, četvrti kvantni broj je spinski, s. On može biti jedino +1/2 ili ‒1/2.

Još ponešto o kvantnim brojevima možeš naći ovdje, ovdje i ovdje.