Pozdrav! Zanima me kako metilensko modrilo i timolftalein mijenjaju boju u kiselom, lužnatom i neutralnom mediju? I koje je boje timolftalein sam po sebi? Hvala!

Ime i prezime: Magdalena Koprek magdalena.koprek30@gmail.com

Metilensko modrilo nije kiselinsko-bazni, nego redukcijsko-oksidacijski indikator. Kao čista tvar je to tamnozelena krutina, a otopljen u vodi daje duboko modru otopinu. Boja je postojana u širokom rasponu vrijednostî pH, a redukcijom se posve izgubi.

Timolftalein se u krutom stanju nalazi kao bijeli prah, a otapanjem daje bezbojne otopine. U vrlo kiselim otopinama (pH < 0) je crven, u kiselim, neutralnim i blago lužnatim otopinama bezbojan, a u lužnatima je plav (raspon promjene boje pri pH od 9,3 do 10,5).

Podatke o tomu kakve su boje najpoznatijih pH-indikatora u ovisnosti o pH možeš naći u pripadnom vikipedijskom članku.