FIZIKA; Odredite svoju srednju gustoću? -odabrati i popisati u bilježnicu odabranu opremu za provedbu mjerenja -opisati postupak provedbe mjerenja -nacrtati u bilježnicu tablicu u koju ćemo zapisati potrebne veličine i mjerenja -napisati svoja opažanja i zaključak imam 40 kg i visok sam 153 cm

Ime i prezime: Dean Maružin manuela.bozic@pu.t-com.hr

Gustoća je omjer mase i volumena. Masu već imaš, a volumen sasvim sigurno nećeš odrediti samo iz visine. Ako imaš kadu, trebaš ju napuniti do oko dvije trećine volumena, zabilježiti razinu vode, zatim cijelim tijelom uroniti u kadu i onda opet zabilježiti razinu vode. Kako kade u principu nisu graduirane, trebat će ti i neka graduirana kanta, tako da se dolijevanjem vode od donje do gornje oznake može odrediti točan volumen tijela.
Tu će se pojaviti (barem) dvije tehničke smetnje. Jedna je to što smo lakši od vode. Pukim lijeganjem u vodu, ukratko, nećemo potonuti, tako da na dnu kade treba imati nekakav teži predmet za koji ćeš se prihvatiti, pa da stvarno budeš cijeli ispod vode.
Druga smetnja proizlazi iz prve: ako si cijeli ispod vode i držiš se za nekakav uteg na dnu, teško ćeš praviti oznake na stijenci kade. To se može riješiti tako da bilježi netko drugi, a možda se i dade izvesti iznutra. Nisam pokušavao pa ne znam.
Nezanemarivo je pitanje čime bilježiti. Ja bih preporučio pastele jer će vrlo vjerojatno ostaviti trag, a voda ih neće ukloniti jer su masne.
Zadnji detalj koji mi pada na pamet je činjenica da dišemo. Odrasla osoba u plućima ima oko šest litara zraka, s tim da udah i izdah mijenjaju taj volumen za oko pola litre. Pola litre na osamdesetak kilograma tjelesne mase znači malo više od pola postotka razlike. To znači da za izračun gustoće na dvije značajne znamenke disanje nije bitno, a za treću već je.

Nadam se da će ovih par ideja biti od koristi. Ako nastavnik ima neku drugu viziju mjerenja gustoće tijela, svakako javi jer bi me zanimalo.