Poštovani, trebao bih pomoć iz riješavanja kemije. Pošto sam vanredan student i pošto nisam imao kemiju od OŠ imam problema malo sa njom. Molio bih odgovor na ova pitanja: 1. Kao produkt alkoholnog vrenja nastaje alkohol etanol koji u molekuli ima 2 atoma ugljika, 6 atoma vodika i 1 atom kisika. Izračunajte koliko ukupno protona ima u molekuli etanola, te napišite njegovu formulu! 2. Prirodni izotopi sumpora imaju masene brojeve 32,33 i 34. Odredite broj subatomskih čestica za svaki od tih atoma. 3. Koliki je maseni, a koliki protonski broj atoma ako je poznato da se u njegovoj jezgri nalazi 30 čestica neutralnog naboja, te da u elektronskom omotaču njegovog iona Cu2+ima 27 elektrona. 4. Odredite ukupni broj protona u molekuli uree CO(NH2)2. 5. Koliko ukupno elementarnih čestica, a koliko protona, elektrona i neutrona imaju atomi:15N, 157I, 197Au, 20Na. Zahvaljujem unaprijed.

Ime i prezime: Stjepan Krstanac stjepan.krstanac@hotmail.com

 


Svih pet zadataka svodi se na prebrojavanje elementarnih čestica u atomima te na jednostavne računske operacije s tim brojkama.

Ono što treba znati je sljedeće:
Atom je građen od atomske jezgre i elektronskog omotača.
U atomskoj jezgri nalaze se protoni i neutroni, a u elektronskom omotaču elektroni.
U neutralnom atomu broj elektronâ jednak je broju protonâ. Ako ti brojevi nisu jednaki, imamo ion čiji je nabojni broj jednak razlici broja protonâ i broja elektronâ.
Ukupan broj protonâ u atomskoj jezgri nekog atoma označava se atomskim brojem (Z). To je ujedno i redni broj elementa u periodnom sustavu.
Ukupan broj svih čestica u atomskoj jezgri (dakle i protonâ i neutronâ) označava se masenim brojem (A).
Atomski broj dopisuje se dolje lijevo uz simbol elementa, a maseni gore lijevo: AZX. Ako se radi o nabijenoj čestici, gore desno će biti i nabojni broj: AZXz.

Spomenute veze kraće se dadu zapisati jednadžbama:

Z = N(p+)

A = N(p+) + N(n0)

Za neutralne atome vrijedi i:

Z = N(p+) = N(e)

dok općenito, dakle i za neutralne i za nabijene atome, vrijedi:

z = N(p+) − N(e)


Ono što još mogu dodati je da, u slučaju da nije posebno rečeno o kojem se izotopu radi (1. i 4. zadatak), treba pretpostaviti da se misli na najzastupljenije izotope (u spomenutim zadacima to će biti 12C, 1H i 16O).

I, naravno, ovdje smo u zadnjih dvadesetak godina dobili sasma solidnu hrpicu zadataka sličnih ovoj petorci. Upisivanjem izrazâ poput "maseni broj", "broj neutrona" ili broj protona" naći će se više desetaka sličnih zadataka, zajedno s uputama kako ih riješiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija