Moze li mi ko napisati sve izomere heksena ili bar samo reci koliko ih ima i dati njihove nazive? U vidu racionalne formule.

Ime i prezime: Tara Todorovic ttodorovic2005@gmail.com

Heksen ima ukupno 35 izomera, koje možeš vidjeti ovdje, zajedno s uputama kako samostalno doći do njih. U imenovanju svih tih spojeva mogli bi ti pomoći odgovori ovdje.

Za slučaj da ti nije poznato, u skeletnim formulama, kojima su prikazani izomeri heksena, crte predstavljaju kovalentne veze (onolikostruke koliko su -struke i crte), a uglovi ugljikove atome, osim ako nije drugačije naznačeno. Veze ugljikovih atoma koje nisu naznačene idu prema vodikovim atomima.
Skeletne se formule, dakle, pretvaraju u racionalne tako da svaki ugao zamijeniš simbolom ugljika s onoliko vodikovih atoma, koliko valencija ugljika nije utrošeno na već prikazane veze. Kad je to gotovo, preostaje još nekako sve napisati u jednom redu. Bočni ogranci, ako ih ima, obično se napišu u zagradama.