Postovani trebam pomoc u vezi ovog zadatka: Izračunaj standardnu promjenu entropije pri 25°C za reakciju: So3(g) = So2(g) + 1/2 O2(g) Ako je za So3 i So2 pri 25°C drH°/kJmol^-1 iznose - 395,7 i - 296,8 te drG°/kJmol^-1 iznose - 371,1 i - 300,2.

Ime i prezime: Iva Klaric klariciva60@gmail.com

U zadatku treba primijeniti dvije formule. Prva povezuje entalpiju, entropiju i Gibbsovu energiju:

G = HT·S

i dade se prevesti u:

ΔrG = ΔrHT·ΔrS

Druga će doći u tri varijante, pri čemu svaka veli da se reakcijska funkcija stanja računa tako da se pozbrajaju umnošci funkcija stanja za nastajanje svih sudionika reakcije s pripadnim stehiometrijskim koeficijentima. Matematskim jezikom:

ΔrG = Σ(i) νi·ΔfGi

ΔrH = Σ(i) νi·ΔfHi

ΔrS = Σ(i) νi·(Sm)i

Pokoju riječ o tomu odakle te formule možeš naći npr. ovdje i ovdje.

Sâmo rješavanje izgledat će tako da prvo iz zadanih entalpija formiranja, te toga što je entalpija formiranja elemenata po definiciji jednaka nuli, izračunaš reakcijsku entalpiju, a zatim na isti način i reakcijsku Gibbsovu energiju i onda konačno, pomoću prve formule, iz reakcijske entalpije i Gibbsove energije izračunaš reakcijsku promjenu entropije.