Kako kemijskim jednadžbama prikazati dobivanje soli kalcijeva klorida na sva četiri poznata načina. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Katarina Slamar katarina.slamar@gmail.com

Kalcijev klorid sasvim se sigurno može dobiti na više od četiri načina i to vrijedi za jednostavne spojeve općenito, a često i za one složenije. Ono na što misli autor pitanja, i onda to pomalo nesretno pretvara u zadatak, jesu četiri "klasična" načina dobivanja solî:

metal + nemetal → sol

metal + kiselina → sol + vodik

oksid metala + kiselina → sol + voda

hidroksid metala + kiselina → sol + voda

Vjerujem da ti neće biti problem napisati i izjednačiti jednadžbe četiriju reakcija koje će iz kalcija, kalcijevog oksida ili kalcijevog hidroksida te klora ili klorovodika dati kalcijev klorid. Ako ipak bude problemâ, inspiraciju možeš potražiti ovdje, u odgovoru na vrlo slično pitanje, samo s kalijevim, a ne kalcijevim kloridom.

U nastavku pak evo još nekoliko načina na koje se može dobiti kalcijev klorid:

CaCO3 + 2 HCl → CaCl2 + H2O + CO2

CaS + 2 HCl → CaCl2 + H2S