Poštovani, možete li mi molim vas na primjeru Al2O3 i SO3 objasniti amfoterne i kisele okside? Zanima me njihova reakcija s vodom te kako zapravo dolazi do nastanka oksonijevih/hidroksidnih iona kod amfoternih te oksonijevih iona kod kiselih oksida, tj. da mi to nekako objasnite na "molekulskoj razini". Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Luka Raić luka.raic2002@gmail.com

 


Kiseli oksidi s vodom u pravilu daju kiseline. Kiseline mogu protonirati vodu, pri čemu nastaju oksonijevi kationi i anioni tih kiselina.

Bazični oksidi s vodom daju hidrokside. Hidroksidi u vodi disociraju na metalne katione i hidroksidne anione.

Amfoterni oksidi s vodom u pravilu ne reagiraju jer se tu najčešće radi o oksidima prijelaznih metala, koji su u vodi netopljivi. Izuzetak je npr. vodikov oksid, odnosno voda sâma. Ona reagira sama sa sobom dajući oksonijeve katione i hidroksidne anione.

Ono što će nam stvarno razotkriti amfoterne okside kao takve stoga nisu reakcije s vodom, nego s kiselinama i lužinama. Ako neki oksid (ili kakva god tvar) može dati soli i s kiselinama i s lužinama tj. otopiti se u jednima i drugima, onda možemo biti prilično da imamo posla s nečim amfoternim. Spomenuti aluminijev oksid tako će s kiselinama dati aluminijeve katione, koji će, tipično hidratirani, naći u solima. U lužinama će se pak otapati dajući tetrahidroksoaluminate, dakle soli u kojima je aluminij prisutan u anionskom izdanju.

Što se tiče "molekulske razine" kiselosti i bazičnosti, preporučio bih proučiti starije odgovore, npr. one koji se bave Brønsted–Lowryjevom teorijom.
U principu, u pozadini je uvijek nekakav transfer hidrona tj. vodikovog kationa, i to s čestice u kojoj je vodikov atom toliko siromašan elektronima, da može slobodno otići, na česticu koja ima nevezni elektronski par koji će taj hidron primiti. Vrlo slično funkcionira i vodikova veza, samo što vodikov atom onda ostaje na matičnoj molekuli.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija