Na primjeru nastanja i gore ja ugljena obrazloži tvrdnju stalna samo mijenja jest

Ime i prezime: Manuela stojko stojkomanuela933@gmail.com

Ideju da se sve stalno mijenja u raznim su varijantima smišljali, otkrivali i naučavali mnogi filozofi od Heraklita (kojemu se ona i pripisuje) naovamo. Često citirane stihove:

"Sunce žarko sjeda
I skoro će sjest;
Stalna na tom svijetu
Samo mijena jest!"

napisao je Petar Preradović u pjesmi Mujezin.

Iako i nastajanje i gorenje ugljena svakako ilustriraju tvrdnju da se sve uvijek mijenja, te dvije promjene, a drugu pogotovo, ne bih koristio za "obrazlaganje" spomenute tvrdnje. Jedna je, naime, prespora, a druga u principu plod namjere, a ne spontanog toka bivanja u prirodi (za ovu priliku bih radije preskočio diskusiju o naravi volje, odnosno svijesti).

Primjeri koji bi puno bolje sjeli kao ilustracija stalnosti mijene i nestalnosti svega ostalog bile bi one promjene koje su neprimjetne dok gledamo, ali itekako zamjetne u toku života, ili čak dana.
Primjerice, gledamo li razinu mora, primijetit ćemo da je uvijek ista, unatoč valovima (primijetimo li da se more polako povlači, moramo bježati jer to znači da stiže tsunami). No, ako ostanemo pratiti sat ili dva, primijetit ćemo da se more diže ili spušta, tj. uočit ćemo morske mijene. A ako ostanemo pratiti dvadeset godina, primijetit ćemo da se more u prosjeku stalno podiže (što je jedna od posljedica globalnog zatopljenja).
Gledamo li pak vlastito tijelo, također će nam se činiti da sve miruje. No, ako promatramo pažljivije (ili redovito snimamo), i tu ćemo uočiti da se stalno nešto mijenja.
Slično vrijedi i za sve oko nas, za što se čini da je stalno isto. Pažljivije i dugotrajnije promatranje u pravilu će dovesti do toga da uočimo da se nešto ipak mijenja. Zbog toga mi zadatak nije upitan samo zbog konkretnih primjera, nego i zbog same ideje. Ono što mi se čini puno smislenijim bilo bi pitati za primjer nečega što se ne mijenja i onda na satu raspraviti o tim primjerima.