Imali staklo veću tvrdoću od drveta? Zašto se krila i trup aviona izrađuju od aluminija, a ne od željeza koje je jeftinije? Može li se živinim termometrom izmjeriti temperatura -45 stupnjeva ako je temp.očvršćivanja žive -39 stupnjeva?

Ime i prezime: Anđela Adžaga

Usporedba tvrdoće različitih materijala može se izvesti tako da uzmeš komade dvaju materijala koje uspoređuješ i pokušaš zagrepsti jednim po drugome i obrnuto. Tvrđi materijal ostavit će ogrebotinu na mekšem, dok mekši na tvrđem neće. Znači, sve što ti treba je komad stakla i komad drveta. Recimo, možeš prvo pokušati ogrepsti staklo drvenom čačkalicom, a potom drvenu kuhaču ili daščicu krhotinom stakla (ili kakvim kod komadom koji ima oštar rub). U drugom pokusu pazi da se ne porežeš.

Odgovor na drugo pitanje možeš naći ako usporediš gustoće aluminija i željeza i porazmisliš o tomu kako masa aviona utječe na njegovu sposobnost polijetanja i letenja.

Odgovor na treće pitanje možeš vidjeti ovdje.