Koliko neutrona treba uzeti da se dobije masa 300 pg? Izracunajte masu atoma kisika, a rezultat izrazite u pg, ng,mg i mikrogramima

Ime i prezime: Ana Matić matic0@gmail.com

Masa neutrona iznosi 1,675 ∙ 10−27 kg. Broj neutrona u uzorku mase 300 pg (za slučaj da ne znaš: 1 pg = 10−12 kg) dobit ćeš tako da masu uzorka podijeliš s masom neutrona.
Usput budi rečeno, samostalni neutroni brzo se raspadaju, tako da ćeš kroz petnaestak minuta imati samo polovicu polaznog uzorka.

Drugo pitanje je nepotpuno jer nemaju svi atomi kisika jednaku masu. Kako se kisik u prirodi nalazi u više izotopâ, potrebno je naglasiti traži li se masa atoma određenog izotopa kisika, ili pak prosječna masa atoma kisika u prirodi. U zadnjem slučaju masa se dobije množenjem relativne atomske mase kisika s unificiranom atomskom jedinicom mase (u = 1,6605 ∙ 10−27 kg). Za preračunavanje u druge jedinice treba znati računati s potencijama te znati da predmeci mili (m), mikro (μ), nano (n), piko (p) itd. redom znače za po tisuću puta manje od prethodnog. Detalje možeš naći u ovoj tablici.