Poštovani, Zanimalo bih me kako odrediti koji spoj ima najveću provodljivost?Također bih me zanimalo kako odrediti koji od spojeva:benzen,natrijev hidroksid,etanol,kalijev acetat bolje je topljiv u vodi? Hvala!

Ime i prezime: Mirta Vučković mirtavuckovic16@gmail.com

Provodnost nekog spoja izmjerit ćeš tako da uzmeš uzorak tog spoja, izmjeriš vodljivost (postoje lako dostupni uređaji za to, s tim da se umjesto vodljivosti može mjeriti i električni otpor) i onda iz nje i veličine uzorka tj. razmaka među elektrodama izračunaš provodnost. Stanje uzorka i način mjerenja jako će utjecati na rezultat, a kod kristalnih uzoraka bitan je i smjer kroz koji se mjeri.
Ako imaš samo formule tvari, vrijedi jednostavno pravilo: metali su vodiči, polumetali poluvodiči, a sve ostale krutine bit će u pravilu izolatori. Ionski spojevi su pak vodljivi samo ako su rastaljeni. Danas, doduše, postoje i vodljivi polimeri, stakla ili keramike, ali njihovi sastavi ne opisuju se jednostavnim formulama.

Što se tiče topljivostî, etanol se s vodom miješa u svim omjerima, natrijev hidroksid i kalijev acetat u vodi su toliko topljivi da zasićene otopine imaju više otopljene tvari nego vode, dok se benzen u vodi otapa vrlo slabo.