Molim vas odgovorite mi na pitanje, zaista je važno! Ne razumijem zašto kod jednadžbe Mg + O2 —> MgO (neizjednačeno), zašto u produktu MgO kod kisika nema indeksa 2? Npr. kod C + O2 —> CO2, indeks 2 kod kisika ostaje a kod prethodno napisane jednadžbe ne. To mi nije jasno. Hvala! :)

Ime i prezime: Stella S. stella.sivovic@hotmail.com

Ako sam dobro shvatio, tvoj zadatak je da napišeš jednadžbu kemijske reakcije u kojoj elementarni magnezij (Mg) reagira s elementarnim kisikom (O2) i pritom kao produkt nastaje magnezijev oksid. Budući da su i magnezij i kisik dvovalentni, formula magnezijevog oksida glasi MgO. To znači da je tvoj zadatak da u jednadžbi

a Mg + b O2c MgO

odrediš koeficijente a, b i c tako da broj atoma na lijevoj strani jednadžbe bude jednak broju atoma na desnoj strani jednadžbe.

Kada bi umjesto MgO napisala MgO2, to više ne bi bila jednadžba nastajanja magnezijevog oksida, i to više ne bi bio isti zadatak koji ti je zadan, nego neki drugi, novi zadatak.

Za slučaj da nisam bio jasan, evo jedne usporedbe iz matematike:

Recimo da ti je zadan zadatak "Ivica i Marica imaju zajedno 12 godina i jednako su stari. Koliko godina ima Ivica, a koliko Marica?" (odgovor je, naravno, Ivica ima šest godina i Marica ima šest godina). Ono što ti mene u biti pitaš je kao da me pitaš "A zašto Ivica ne bi bio duplo stariji od Marice?" (u tom bi slučaju odgovor na pitanje glasio da Ivica ima osam, a Marica četiri godine). Uoči da ti ovdje umjesto da rješavaš zadani zadatak, predlažeš mijenjanje zadanog zadatka.

Tvoj zadatak nije da izjednačiš (uravnotežiš) jednadžbu nastajanja MgO2, nego MgO.

Nadam se da je sada jasnije.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr