Možete li mi odrediti broj protona , neutrona i elektrona u Magneziju?

Ime i prezime: Milojko

Da bismo mogli odrediti broj elementarnih čestica u magneziju, moramo prvo znati koliko imamo magnezija. Nije baš isto kad imaš jedan atom i kad imaš pola kile magnezija.
Neovisno o količini magnezija, odgovor na pitanje dobit ćemo uz pomoć periodnog sustava elemenata. U njemu možemo vidjeti da je atomski broj magnezija 12. To znači da u jezgri magnezija ima 12 protonâ. Radi li se o neutralnom atomu, u elektronskom omotaču bit će jednak broj elektronâ koliko ima protonâ u jezgri, dakle opet njih 12. Za broj neutronâ treba nam još i maseni broj. Taj broj općenito nije jedinstven za element, nego se razlikuje od izotopa do izotopa. U slučaju magnezija, u prirodi će se naći tri stabilna izotopa, magnezij-24, magnezij-25 i magnezij-26. Maseni broj, inače, nije ništa drugo nego ukupan broj protonâ i neutronâ u jezgri. Dakle, da bi se dobio broj neutronâ u jezgri atoma nekog izotopa, potrebno je oduzeti atomski broj od masenog.

Za slučaj da bude potrebno, ovdje ćeš naći još pregršt odgovorâ na slična pitanja.