je li je krv homogena ili heterogena smjesa

Ime i prezime: shaza bitar shazuz2005@gmail.com

Krv se sastoji od krvne plazme, koja je po sastavu vodena otopina raznih anorganskih i organskih tvari, i krvnih stanica raspršenih u plazmi. Eritrociti su obično u rasponu od 6 do 8 mikrometara, dok leukociti tipično imaju promjer od 10 do 12 mikrometara. Pored njih, u krvi će se naći i drugih stanica, ali već ove dvije vrste dostatne su da "kategoriziramo" krv u neku od klasičnih smjesa.
Naime, homogenim smjesama obično smatramo one kod kojih nikakvim optičkim metodama ne možemo razaznati pojedine sastojke, dok su heterogene one kod kojih sastojke nekako možemo vidjeti. Pod optičkim metodama misli se na one koje koriste vidljivu svjetlost, što znači da će razmeđa između homogenih i heterogenih smjesa biti u području od nekoliko stotina nanometara. Heterogene smjese imat će čestice koje se mjere barem u mikrometrima, dok će kod homogenih smjesa čestice biti manje od nekoliko desetaka nanometara. Između ta dva područja nalaze se tzv. koloidne otopine, kod kojih se može vidjeti da postoje nekakve čestice, budući da su prevelike da bi ih svjetlost "zaobišla", ali nije ih moguće razaznati.