Molim pomoc evo nekoliko zadataka: 1.Stranica kvadrata poveća se za 10%. Za koliko se poveća površina tog kvadrata? 2.Čamac iz luke najprije plovi 12 km prema sjeveru,a zatim 5 km prema istoku. Na kojoj se udaljenosti od luke nalazi? Hvala

Ime i prezime: Ana knezevic

Iako je, zajedno s fizikom, matematika u temeljima kemije, ne bih išao tako daleko da to dvoje izjednačavam, pa čak ni posredno, rješavajući zadatke iz matematike na E-školi kemije. Stoga ću samo ukratko predložiti dvije korisne formule:

P2/P1 = a22/a12

= (1,1·a1)2/a12

= 1,12

a2 + b2 = c2

Druga je formula poznata i kao Pitagorin poučak, a u zadatku s brodom može se primijeniti ako se Zemlja aproksimira ravnom pločom. Ta aproksimacija vrijedi za male površine, dok kod većih vodi do računskih pogrešaka. Pored toga, aproksimacija vrijedi samo u nepolarnim krajevima. Blizu polova, bilo magnetskih, bilo geografskih, čak i kratke distance prema istoku ili zapadu evidentno idu po kružnicama. Iz toga se svojedobno porodio i jedan zabavan zadatak:

Prešavši jedan kilometar na jug, jedan na istok i jedan na sjever, istraživač je našao da se nalazi na istom mjestu odakle je i krenuo. Gdje se on nalazi?
Duhovitiji kraj zadatka bavi se bojom medvjeda kojeg je istraživač tom šetnjom pokušao zaobići.