Pozdrav, imam pitanje... Koja je prosjecna energetska vrjednost zrna kikirikija ako se temperatura 1000g vode u kalorimetru povisila za 50 C izgrijavanjem 5 sjemenki kikirikija? I ako vam ne bi bio problem ostaviti i objasnjnje... Unaprjed se zahvaljujem :)

Ime i prezime: Lara Novačić larica0w0@gmail.com

Jedna kalorija je definirana kao energija potrebna da se jedan gram vode zagrije za jedan Celsiusov stupanj. Dakle, ako imamo tisuću grama vode koji su se zagrijali za pedeset stupnjeva, energija koja je u to uložena iznosi pedeset puta po tisuću, odnosno pedeset tisuća kalorija. Ako je za to izgorjelo pet sjemenki kikirikija, prosječna energijska vrijednost jednoga od njih bit će pet puta manja, odnosno deset tisuća kalorija, odnosno deset kilokalorija.

Pogledamo li, čisto iz znatiželje, što veli literatura o energijskoj vrijednosti kikirikija, naći ćemo da 100g kikirikija ima 567 kalorija, a kako je jedno zrno teško oko pola grama, to će njegova prosječna energijska vrijednosti iznositi nešto manje od tri kalorije. Moglo bi se, prema tome, reći da su se autori zadatka malko preračunali.