Reakcijom 150g otopljenoga kalijeva jojida i 150g otopljenoga olovljeva(II)nitrata u vodenoj otopini nastaje zuti talog olovljeva(II)jojida i otopljeni kalijev nitrat. Izracunaj masu nastalog olovljeva(II)jojida. KI je mjerodavni reaktant. 2ki+pb(no3)2=pbi2+2kno3

Ime i prezime: Martina Novakovic novakovicmatrina33@gmail.com

 


Slično kao i u ovom zadatku, postupak se dade opisati u nekoliko koraka:

1. Izračunati množine kalijevog jodida i olovovog(II) nitrata dijeljenjem njihovih masa s odgovarajućim molarnim masama.

2. Izračunati maksimalne dosege za svaki reaktant dijeljenjem množina s pripadnim stehiometrijskim koeficijenatima (zapravo njihovim suprotnim vrijednostima, jer su stehiometrijski koeficijenti reaktanata negativni). Manji maksimalni doseg pripda limitirajućem reaktantu i bit će jednak dosegu reakcije.

3. Množenjem dosega reakcije sa stehiometrijskim koeficijentom produkta izračunati množinu produkta.

4. Množenjem množine i molarne mase produkta izračunati masu produkta.


Iako opaska u zadatku, da je mjerodavni reaktant kalijev jodid, jest točna, ne mogu ne primijetiti da je maksimalni doseg za olovov(II) nitrat veći samo za dva promila. Prema tome, može se reći da kalijev jodid i olovov(II) nitrat reagiraju u masenom omjeru 1,00 : 1,00, što je zapravo jednako precizno kao i mase dane u zadatku. Jedna značajna znamenka više dala bi maseni omjer 1,000 : 1,002.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija