Možete li mi napisati jednadžbu reakcije na negativnoj elektrodi tijekom galvanizacije predmeta od nikla slojem bakra i reći je li je greška napisati redukciju željezova(II) iona na katodi pri zaštiti željeznih tračnica blokovima cinka.Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Sanja Malinar palesamnasvijetu73@gmail.com

U elektrolitskim člancima negativna je katoda, dakle elektroda na kojoj se zbiva redukcija. Kod pobakrivanja reducirat će se bakrovi(II) kationi:

Cu2+(aq) + 2 e → Cu(s)

Katodna zaštita, ako se ispravno izvodi, posve zaustavlja koroziju. To znači da će se kod željeznih tračnica zaštićenih blokovima cinka oksidirati cink, dok će se na tračnicama reducirati voda u vodik, uz oslobađanje hidroksidnih aniona. Željezovi(II) kationi u takvim se uvjetima ne mogu reducirati jer nikad neće ni nastati.

Još pokoju korisnu informaciju o galvanskim člancima možeš naći ovdje te klikanjem na poveznice u tekstu.