Dobar dan! Možete mi dati primjer reakcija koje imaju "visoku" Gibbsovu energiju.

Ime i prezime: Marko Dalić markodalic@gmail.com

 


Gibbsova energija je mjera za spontanost reakcija. Ako neka promjena ima negativnu Gibbsovu energiju, ona će se moći spontano dogoditi. Ako je reakcijska Gibbsova energija pozitivna, promjena se neće dogoditi spontano, već će biti nužno dovesti energiju da bi reakcija išla. Hoće li se neka reakcija stvarno dogoditi, odlučuju i kinetički parametri, konkretno energija aktivacije. Dakle, da bi neka reakcija mogla spontano krenuti u nekim uvjetima, nužno je i da ima negativnu Gibbsovu energiju i da njezine čestice mogu prijeći reakcijsku barijeru.
Najlakši put do reakcija s visokim (i pozitivnim) Gibbsovim energijama ide preko reakcija s vrlo negativnim Gibbsovim energijama. Recimo, reakcija natrija i klora vrlo je egzergona, što se može zaključiti iz toga što ide sama od sebe i što se njome oslobađa puno svjetlosti i topline. Njoj suprotna reakcija, spontani raspad natrijevog klorida na natrij i klor, imala bi vrlo visoku i pozitivnu Gibbsovu energiju, iz čega slijedi da se sama od sebe neće dogoditi. I zaista, nitko još nije vidio da mu iz kuhinjske soli šiklja klor i curi natrij. Ako baš želimo dobiti natrij i klor iz kuhinjske soli, morat ćemo tu sol rastaliti i kroz nju pustiti električnu struju, tj. elektrolizirati sol.
Da spomenem za kraj, reakcije čije su Gibbsove energije bliske nuli tipično će završavati u ravnotežama sa znatnim količinama polaznih tvari. Primjer toga su esterifikacije, odnosno hidrolize esterâ, kao i transesterifikacije te druge izmjenske reakcije poput disulfidne, iminske ili tio-Michaelove izmjene.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija