Pozdrav, imam još jedno pitanje Koji od ovih elememata će reducirati Ag+, ali ne i Fe2+ i zašto? a) H2 b) Cr c) V d) Pt e) Au Hvala na odgovoru, lp

Ime i prezime: Katarina Muzica muzica.katarina1@gmail.com

Ono što tražiš je element, odnosno polučlanak s redukcijskim potencijalom između parova Ag+/Ag i Fe2+/Fe. Drugim riječima redukcijski potencijal mora biti viši od onoga za željezo, jer bi inače taj element reducirao željezo. Istovremeno, redukcijski potencijal mora biti niži od srebrovog, budući da je to uvjet da se reducira srebro. Podatke koji ti trebaju možeš naći ovdje. Za slučaj da nije očito, tražit ćeš redukcijske potencijale za parove Ag+/Ag(s), Fe2+/Fe, H+/H2, Cr3+/Cr, V2+/V i Pt2+/Pt. Tablica je ogromna pa će ti puno koristiti funkcija Ctrl+F.