Hi! Jesu li alkoholi,soli alkohola, karboksilne kiseline polarne? Ovisi li polarnost molekula jedino o razlici u elektronegativnosti? I nikako ne mogu dobiti točno rješenje na ovaj zadatak: Odredite promjer kružnice čiji je opseg jednak duljini lanca koji nastaje nizanjem svih atoma u 1mg čistog srebra. Polumjer je atoma srebra 144pm. Koliko 1mg ima unificiranih jedinica atomske mase? P.S. Na općinskom natjecanju će biti gradivo kovalentne veze, znači i polarnost kovalentne veze? Hvala, molim vas odgovorite prije petka 13.! Pozdrav.

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

1. Kada govorimo o molekulama sastavljenima od tri ili više atoma, ispravnije je govoriti o polarnosti pojedine kemijske veze nego li o polarnosti čitave molekule. Potpuno nepolarna kovalentna veza može postojati samo između dva istovrsna atoma, npr. veza između dva atoma vodika u molekuli vodika je potpuno nepolarna. Čim se radi o dva različita atoma, veza postaje više ili manje polarna. Što je razlika elektronegativnosti ta dva atoma veća, to je i veza polarnija. Ako je razlika u elektronegativnosti jako velika, onda kovalentna veza postaje toliko polarna da prelazi u ionsku.

Veza između atoma vodika i atoma kisika u karboksilnoj skupini karboksilnih kiselina je jako polarna veza, pa zato karboksilne kiseline možemo smatrati polarnim spojevima. Veza između atoma vodika i atoma kisika u hidroksilnoj skupini alkohola je nešto manje polarna, no i alkohole ćemo ipak ubrojiti u polarne spojeve. Veza između kationa i alkoholatnog aniona u solima alkohola (alkoholatima) je ionska, prema tome je najpolarnija.

Inače, kad si već spomenula alkoholate, nekoliko riječi o njima: alkoholati su dosta nestabilni spojevi, postojani su samo u alkoholnim otopinama a pod utjecajem vode (pa čak i vlage iz zraka) hidroliziraju - alkoholatni anion prelazi u alkohol.

2. Što se tiče zadatka, evo da ti malo pomognem: unificirana atomska jedinica mase iznosi mu = 1,66 · 10-27 kg. To znači da u 1 kg "ima" 1 / mu unificiranih atomskih jedinica mase, dakle 1 kg = 6,022 · 1026 mu. E sada, 1 mg je milijun puta manje od 1 kg, pa će onda 1 mg "imati" milijun puta manje unificiranih atomskih jedinica mase od 1 kg, dakle 1 mg = 6,022 · 1020 mu. Pokušaj sada riješiti zadatak.

3. Polarnost kovalentne veze je svakako dio gradiva iz poglavlja o kovalentnoj vezi.

Pozdrav i sretno na natjecanju,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr