Pozdrav! Ako imam 1litru 100%otne kiseline i razrijedim ju sa 6.6 litara vode, dobijem 60%otnu kiselinu. S koliko litara vode moram razrijediti 85%otnu kiselinu da bih dobila 65%otnu kiselinu.

Ime i prezime: Ana Milković ana.milkovic14@gmail.com

Ako imaš litru neke čiste kiseline i razrijediš ju sa 6,6 litara vode, sasvim sigurno nećeš dobiti 60 %-tnu kiselinu. Kad bi gustoće kiseline, vode i otopine bile iste (što općenito nije slučaj), razređivanjem litre čiste kiseline sa 6,6 litara vode dobila bi se 13 %-tna otopina:

1 / (1 + 6,6) = 0,13

60 %-tnu otopinu dobit ćeš ako litri kiseline dodaš 0,66 L vode. Jasno, uz nerealnu pretpostavku da su volumeni aditivni.

Drugi dio zadatka riješit ćeš, uz istu nerealnu pretpostavku, postavljanjem jednadžbe:

φ1·V1 = φ2·V2

pri čemu su φ1 i φ2 polazni i konačni volumni udio kiseline, a V1 i V2 polazni i konačni volumen kiseline. Volumen dodane vode bit će razlika tih dvaju volumena.

Za tebe i druge koji budu ovo čitali, a osobito za one koji su ovdje zbog znatiželje, evo jednog zabavnog zadatka:

Miješanjem jedne litre vode i jedne litre neke tekućine dobivena je octena kiselina masenog udjela 61,1 %. Odredi sastav te tekućine.