Molim vas da mi napišete nešto o topljivosti alkohola (metanola, etanola,propanola, butanola, izobutanola i benzena), te nešto o štetnosti etera i polarnosti alkohola. hvala

Ime i prezime: Sabina Sačer ksenija.sacer@kc.htnet.hr

Topljivosti alkohola u čemu? U vodi, acetonu, ... ? Ako misliš na topljivost alkohola u vodi, ona ovisi o polarnosti, a na to sam pitanje već odgovorio Darku Juriću, pogledaj ovdje. O alkoholima sam pisao i Jakovu Pavinu ovdje. Inače benzen, C6H6 kojega si ubrojila u alkohole nije alkohol nego aromatski ugljikovodik.
Što se tiče štetnosti etera (vjerojatno dietil-etera), ne znam na kakvu štetnost misliš. Dietil-eter se donedavno upotrebljavao u medicini kao sredstvo za opću anesteziju, ali je danas zamijenjen prikladnijim tvarima. U radu s dietil-eterom potreban je velik oprez jer je on vrlo lako zapaljiv.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr