Zanima me izvod Schrodingerove jednadžbe te njezina uloga uz računanje vjerojatnosti pronalaženja elektrona? kako su ostali znanstvenici dopunili Schrodingera i što je ostalo neobješnjeno u strukturi atoma nakon njezinog "otkrića"? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ime i prezime: Lana Vidov lvidovv@gmail.com

Koliko mi je poznato, Schrödinger je svoju jednadžbu postulirao. To bi značilo da se ona ne izvodi, već se sve ostalo izvodi iz nje. Drugim riječima, Schrödingerova jednadžba je temeljna jednadžba klasične kvantne mehanike. Ipak, ona se može izvesti iz matematičkih principa.

Schrödingerova jednadžba nije striktno vezana za atom, već je primjenjiva za bilo kakav kvantni sustav. Ulogu Schrödingera i ostalih osnivača kvantne mehanike u opisivanju strukture atoma bilo bi mrvicu netrivijalno opisati u par redaka. Preporučio bih uzeti u ruke kakav pošteni udžbenik kvantne mehanike, a sa strane malo prolistati npr. Grdenićevu Povijest kemije.