Imam zadatak koji glasi: Koliko grama taloga halogenida srebra će nastati iz smjese 1,25g (uzorak), u kojem se također nalaze još i 35,5% barijevog klorida dihidrata, 48,7% natrijeva bromida te 10,8% kalcijeva jodida. Razlika od 100% je inertna tvar. Unaprijed hvala

Ime i prezime: Katarina Živković kzivkovic180@gmail.com

1. Množenjem pojedinih masenih udjela s ukupnom masom izračunaj mase spomenutih halogenida.

2. Dijeljenjem masa halogenida s njihovim molarnim masama izračunaj njihove množine.

3. Uz pretpostavku da je vodotopiva srebrova sol dodana u suvišku, množina nastalog srebrovog klorida bit će dvostruko veća od množine barijevog klorida dihidrata, množina srebrovog bromida bit će jednaka množini natrijevog bromida, a množina srebrovog jodida bit će dvostruko veća od množine kalcijevog jodida.

4. Množenjem množina pojedinih srebrovih halogenida s njihovim molarnim masama izračunaj njihove mase. Te tri mase zbroji za konačan rezultat.

Bude li problemâ s kojim od korakâ, javi se opet.