Koliki je stupanj disocijacije mravlje kiseline, ako je množinska koncentracija 0,100 moldm-3, a konstanta disocijacije 1,7 * 10-4 molL-1. Hvala unaprijed

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Iz jednadžbe disocijacije monoprotonske kiseline:

HA ⇌ H+ + A

proizlazi jednadžba za konstantu ravnoteže:

Ka = [H+][A]/[HA]

Ako je u otopini prisutna samo ta kiselina, koncentracije hidrona i aniona te kiseline bit će iste, dok za ravnotežnu koncentraciju kiseline vrijedi da je jednaka razlici polazne koncentracije umanjenoj za koncentraciju hidrona, odnosno konjugirane baze:

Ka = [H+][A]/[HA]

= [H+]2/(c(HA) − [H+])

Stupanj disocijacije definiran je kao množinski udio kiseline koja je disocirala:

α = n(A)/n(HA)

= [A]/c(HA)

= [H+]/c(HA)

Iz toga slijedi:

[H+] = [A] = α·c(HA)

što se može uvrstitu u jednadžbu za ravnotežu:

Ka = (α·c(HA))2/(c(HA) − α·c(HA))

= α2·c(HA)/(1 − α)

Taj je izraz kvadratna jednadžba s jednom nepoznanicom, što ne bi trebalo biti teško riješiti.

Ako se radi sa slabim kiselinama, što ovdje jest slučaj, premda pomalo rubni, stupanj disocijacije bit će mali pa se razlika:

1 − α

može aproksimirati jedinicom, što pojednostavljuje jednadžbu:

Ka = α2·c(HA)

Još sličnih zadataka, zajedno s uputama za rješavanje, naći ćeš u poveznicama u ovom odgovoru.