Bok! Htjela bih napravit svijeću kojoj će plamen biti plave ili žarko crvene boje. Možete li mi pomoći i reći što da otopim u parafinu dok je u tekućem stanju da bih dobila takvu svijeću? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Doris Nikolić dnikolić@inet.hr

Dooooo-ooris, oduvjek je pamet bila srcu nepoznata......

OK,problemi:

Problem prvi:

Da bi neki plamen bio obojen, odnos između količine svijetla koju daje izvor plamena i količine svijetla koju daje neka tvar u plamenu mora biti na strani te tvari. To je najčešće ispunjeno kad osnovni plamen svijetli slabo npr. plamenik na propan, butan itd. Kod svijetlog plamena je količina svijetla prevelika tako da najčešće pokriva relativno slabu obojenu svijetlost. Znači, trebao bi ti plamen visoke temperature koji daje slabu svijetlost.

Problem drugi:

Da bi obojila plamen tvar koja daje obojenu svijetlost (soli bakra,stroncija,kalcija,barija itd. ) mora biti raspršena u plamenu, bilo tako da nastaje isparavanjem, ili kemijskim raspadom. To znači da bi morala postojati kontinuirana dobava takvog spoja u zonu plamena.Koliko mi je poznato, niti jedan spoj koji daje boju nije topljiv u parafinu. Znači da bi takvi spojevi morali biti raspršeni u obliku vrlo sitnih čestica u parafinu, no prilikom taljenja oni bi se prije taložili nego li kapilarno uzdizali po fitilju.

Potencijalno rješenje:

Probaj natopiti neoskvrnjeni (koji nije bio u kontaktu s parafinom) fitilj otopinom kalcijevog klorida (ciglasto-crvena boja), stroncijevog klorida (purpurna boja) itd., i osuši ga. Za fitilj možeš uzeti bilo kakvu fino-pletenu pamučnu uzicu. S tako obrađenim fitiljem izradi svijeću, uzastopnim uranjanjem u rastaljeni parafin. Ako je moguće dobiti obojeni plamen s tako svijetlim plamenom kao što je svijećin onda bi to moglo upaliti. Budući da takve svijeće nisam vidio, bojim se da postoje dobri razlozi za to.

Ćao i ne daj se!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com