Pripravljena je otopina natrijeva acetata koncentracije 0,1 mol/dm3 volumena 500mL. Izmjereni pH otopine bio je 8,86. a) Koliki volumen octene kiseline (masenog udjela 999,5% i gustoće 1,05gcm3) treba dodati da bi pH otopine bio 4, ako je Ka kiseline 1,8x10na minus 5 mol/dm3? b)Koliki volumen iste octene kiseline treba dodati kako bi pH otopine bio 3,5?

Ime i prezime: Iva Klarić klariciva60@gmail.com

Tri vrlo slična zadatka, zajedno s uputama kako ih riješiti, možeš naći ovdje, ovdje i ovdje. Pristup primijenjen u tim zadacima pomoći će i kod ovoga.

Dakle, prvo ćeš iz ciljanog pH i pKa octene kiseline izračunati kakav treba biti omjer koncentracija natrijevog acetata i octene kiseline. Nakon toga ćeš, uz opravdanu pretpostavku da je promjena volumena zbog dodatka octene kiseline neznatna, izračunati množinu octene kiseline, a iz te množine i zadanih podataka konačno i njezin volumen.

Kad riješiš zadatak, pokušaj iz koncentracije natrijevog acetata i pKa octene kiseline izračunati koliki je pH otopine te ga usporediti s vrijednošću iz zadatka. Ako ne bude išlo, upute možeš naći ovdje te u odgovorima do kojih ćeš doći preko poveznica (linkova).