Dobar dan, mučim se s ovim zadatkom pa bih molio pomoć oko njega. 500 cm3 otopine klorovodične kiseline, koncentracije 6*10-3 mol dm-3, pomiješa se s 3 cm3 otopine natrijeve lužine, koncentracije 1 mol dm-3. Izračunaj pH otopine. Hvala, Marko Dalić

Ime i prezime: Marko Dalić markodalic@gmail.com

U zadatku prvo treba izračunati množine klorovodične kiseline i natrijeve lužine, što se izvede tako da se njihovi volumeni pomnože s pripadnim koncentracijama, pazeći pritom na mjerne jedinice.
Nakon toga običnom usporedbom treba utvrditi kakav je odnos množina: ako je u suvišku lužina, otopina će biti lužnata, ako je u suvišku kiselina, otopina će biti kisela, a ako su množine jednake. otopina će biti neutralna. U trećem slučaju pH ne treba računati.
U slučaju različitih množina treba računati kako je već opisano ovdje te u zadacima spomenutima u tom odgovoru: oduzeti manju množinu od veće, podijeliti razliku s ukupnim volumenom, logaritmirati rezultat izražen u mol/L, pomnožiti rezultat s minus jedan te, ako je u suvišku bila lužina, dobivenu vrijednost oduzeti od 14.