Poštovani, nikako ne mogu doći do rješenja pitanja navedenog pod b), bila bih jako zahvalna ako bi mi mogli objasniti kako doći do odgovora. Unaprijed hvala! pH vrijednost zasićene vodene otopine dvovalentnog metalnog hidroksida iznosi 10,49. Izračunajte: a) konstantu produkta topljivosti metalnog hidroksida, b) ako je topljivost metalnog hidroksida 8,99 g/L odredite o kojem se metalu radi.

Ime i prezime: Katarina Muzica muzica.katarina1@gmail.com

Bit ću hrabar i odmah reći da je problem to što je u zadatku krivo napisana topljivost: umjesto 8,99 g/L trebalo je pisati 8,99 mg/L.
Inače, čim se priča o slabo topljivom hidroksidu dvovalentnog metala, u svijesti se trebaju pojaviti magnezij, kalcij i stroncij, budući da su hidroksidi prijelaznih metala svi odreda izrazito netopljivi u vodi, baš kao i berilijev, dok je barijev hidroksid sasvim pristojno topljiv u vodi. Nakon toga, poradi dosta niske vrijednosti pH, može se odlučiti za magnezijev hidroksid, budući da je on najslabije topljiv od spomenute trojke.

Općenito, zadatak se rješava kroz iduće korake:

1. Iz pH treba prvo izračunati pOH, a iz pOH koncentraciju hidroksidnih aniona.

2. Koncentracija metalnih kationa bit će jednaka polovici koncentracije hidroksidnih aniona, a konstanta produkta topljivosti tog hidroksida bit će jednaka umnošku koncentracije metalnih kationa i kvadrata koncentracije hidroksidnih aniona.

3. Molarna masa metalnog hidroksida bit će jednaka kvocijentu masene i množinske koncentracije metalnog hidroksida.