Djelomično ionski karakter kovalentne veze i određivanje udjela kovalentne u ionskoj hvala puno

Ime i prezime: Amalija Kulić

Kovalentne veze između raznovrsnih atoma u pravilu imaju makar i mali ionski karakter, budući da su elektronegativnosti različitih elemenata općenito različite. Savršeno nepolarne kovalentne veze naći ćemo samo u elementarnim tvarima te u spojevima u kojima su međusobno povezani atomi istog elementa, i to u ekvivalentnim pozicijama.

Određivanje karaktera neke veze može se raditi računski, pomoću kvantnomehaničkih računa, i eksperimentalno, pri čemu će iza eksperimenta sigurno opet biti puno računa.

Dosta korisnih informacija o naravi kemijskih veza naći ćeš ako u tražilicu E-škole upišeš "kovalentn", "polarn" ili "ionsk" (obavezno kao riječi unutar pitanja) i onda pročitaš barem dio od više desetaka odgovora koje ćeš tako naći.