Molim vas pomoc... kako cu izracunati pH vrijednost talozenja nekog spoja. Kako da izracunam pH na kojem ce se istaloziti zeljezov(III) fosfat?

Ime i prezime: marija matic blazenkohans@gmail.com

Ako se baviš topljivošću, odnosno taloženjem ionskih tvari, račun će te sigurno voditi preko jednadžbi taložnih reakcija te pripadnih izraza za konstante produkta topljivosti. Ako se radi o nekakvom hidroksidu, iz konstante produkta topljivosti i koncentracije kationa možeš izračunati koncentraciju hidroksidnog aniona pri kojoj će početi taloženje, a iz nje onda pOH, odnosno pH.
U slučaju željezovog(III) fosfata opet će ti trebati nekakav podatak o koncentracijama, bilo same soli, bilo željezovih(III) iona i svih vrsti koje se dobiju protolitičkim reakcijama vode i fosforne kiseline. Dalje slijedi princip opisan prije: iz koncentracije željezovih(III) kationa i konstante produkta topljivosti izračunaš pri kojoj će koncentraciji fosfatnih iona doći do taloženja, a onda iz te koncentracije te koncentracije svih fosfata koliki za to treba biti pH. Ako nisam što omašio, za zadnji korak treba rješavati jednadžbu četvrtog stupnja, za što ti treba računalo. Moguće prolaze i kakve aproksimacije, ali s ovako postavljenim pitanjem zaista ne bih želio spekulirati.

Pokoju korisnu informaciju po pitanju računa možeš naći u starijim odgovora poput ovoga, ovoga ili ovoga, kao i u poveznicama koje ćeš u njima naći, a možda će te zanimati i ovaj odgovor.